Bay Suskun Yazdıklarım

İnsanlar İkiye Ayrılır

Yazan : - 10 Eylül 2017

Bazı şeyleri kitaplardan öğrenemezsin.

Sevmek, sevilmek gibi. Saygı duymak, ilgi göstermek veya ilgi görmek gibi. Kitaplar duyguların bir kısmını hissettirebilirler, evet. Size bir çok şey katabilirler. Ama bunlar sınırlıdır. Bir insanın çok kitap veya makale vb. okuması onu mükemmel, duyarlı bir kişiye dönüştürmez. Tıpkı hiç okumayan birinin onun berbat, ruhsuz biri olduğu anlamına gelmemesi gibi.
Farklı şekillerde de örneklenebilir bu. Mesela kişinin, mensubu olmak istediği mesleği okulda öğrenmesi veya deneyimleyerek öğrenmesi gibi. Fakat okulda öğrenilen çoğu zaman teoriktir. Deneyim ise pratiktir.

Dikkat edin, tecrübe sahibi insanlar her zaman, öğrenilecek veya keşfedilecek yeniliklerin olduğunun farkındadırlar ve hep mütevazidirler. Diğer insanlar ise, diğer demeyeyimde teorik insanlar diyeyim, onlar her zaman her şeyi çok iyi bildiklerini ve hep en iyisini kendilerinin yaptıklarını düşünürler.
Sevmeyi yazılardan öğrenemezsiniz. Sevmeyi filmlerden veya dizilerden asla öğrenemezsiniz. Onlar sadece pişmiş olan yemeğin üzerine eklenen baharat çeşitleri gibi olabilir.
Sevmenin sevilmenin ne olduğunu bilmeyen bir insana bir dörtlük dile getirdiğinizde, bir sahne izlettiğinizde veya bir paragraf okuduğunuzda ya boş gözlerle etrafa bakacaktır ya da hisleri konusunda size ufak bir mizansen sergileyecektir. Neredeyse, oyunculuk konusunda başarısız insan yok denecek kadar azdır.

Bazı şeyler çocukluktan gelir. Çocuk deyip geçiştiriyorsunuz bazen, yapmayın. Bir çok anne babanın bildiği ama dikkat etmediği veya edemediği durum çocukların onları örnek alıyor olması. Anne baba çocuk arasındaki sevgi, saygı, ilgi vb. duygular ne denli yoğun olursa gelecek nesile de bir o kadar yoğun ve oturaklı olarak aktarılıyor bazı değerler. Aslında daha dikkatli bakıldığında sadece çocukluk dönemiyle kalmıyor. Kaç yaşında olursa olsun insan, hala annesinden babasından bir şeyler almaya devam ediyor. Bir dönem bunların içerisinde çok hassas.
Atalarımız boş yere söylememiş şu sözü : Ağaç, yaş iken eğilir.

Etiketler

Yorum Bırak

Bayan Geveze
Dünya

Yazmaktan ve konuşmaktan usanmayan. Henüz yolun çok başında bir radyo ,televizyon,sinema bölümü öğrencisi.

Yazarlarım
Bay Suskun on EmailBay Suskun on FacebookBay Suskun on InstagramBay Suskun on Youtube
Bay Suskun
Bayan Geveze’nin aksine konuşmayı pek sevmeyen, yolun neresinde olduğunu bilmeyen, ikizler burcu bir grafik tasarımcı, bilgisayar programcısı, fotoğrafçı…

Zevk aldığım uğraşlarım: Manzara fotoğrafçılığı, Bilgisayar Grafikleri(CG) , Animeler , Oyunlar , Karting , E-Spor
Ara ve Bul