Bay Suskun Yazdıklarım

Jenga Oyunu Dikkat İster

Yazan : - 16 Ağustos 2017

Merhaba okuyucu dostum.
Bu seferki yazımda ilişkiler üzerine bir konuya kendi açımdan bir bakış, bir değerlendirme yapacağım. Yazımı okuduktan sonra fikrini sayfanın sonunda bulunan yorum alanından bana ulaştırırsan çok memnun olurum. Olumlu veya olumsuz olması sorun değil. Gerçek adını yazmak zorunda da değilsin. Her görüşe saygım vardır, sınırları ihlal etmediği sürece.

Dünya sürekli olarak bir değişim içerisindedir. Yapacağın ufak bir gözlem ile bunu gayet iyi görebilirsin. İnsanlar ve aralarındaki ilişkilerde bu değişimden etkilenmektedir. Ben değişmem diyene de inanma. Çok önceleri görücü usulü şeklinde başlayan ilişkiler, günümüzde iş, arkadaş veya sanal ortam aracılığı ile hayat bulmaktadır. Eskiden gelen ilişkilere baktığımızda çoğunlukla günümüz ilişkilerinden sağlam olduğunu görebiliriz. Temellerindeki değerler yerindedir, temel sağlamdır. Fakat günümüz ilişkilerinde bu pek söz konusu değil. Yaşadığımız zamanın insanlarının büyük çoğunluğu, önceki yazımda da söylediğim gibi umutsuzluğa sürüklenmiş bir ruh halindeler ve tek gayeleri kendilerini düşünmek. İlk başlarda güzel başlayan tüm ilişkiler, zaman geçtikçe içerisinde sevgi, saygı, sadakat olmayan, içi boş bir hal almakta.

Jenga isimli oyunu biliyorsundur herhalde.

Bekle biraz, hemen ne alakası var diye çıkışma canım.

Ben iki insan arasındaki ilişkiyi jenga oyununa benzetiyorum. Her bir parça bir değeri temsil etmekte ve bu jenga kulesinin temelindeki üç parça saygı, sevgi, ve sadakattir bence. Şimdi diyeceksin ki güven olmadan olur mu? Onu da açıklayayım sana. Karşındaki insana ona sadık olduğunu kanıtlar isen, sevdiğini hissettirip, saygını gösterirsen eğer güven bir sonraki katmanda olacaktır hemde tek bir bütün parça halinde. Sen farklı düşünüyor olabilirsin, saygım sonsuz ama bence mantıklı olan budur. Sadık olduğunu davranışları ile ispat etmemiş, sevgisini hissettirmemiş, sana hiç saygısı olmayan birine nasıl güvenebilirsin veya tam olarak güvenebilir misin?

Neyse konuya döneyim en iyisi. Dedim ya her bir parça bir değeri temsil etmekte diye, bu kule sadece olumlu parçalardan oluşmaz. Jenga da amaç herhangi parçayı değil, doğru parçayı bulup dengeyi bozmadan kuleden çıkarmaktır. Örnek olarak öfke kuleden çıkarabileceğin bir parçadır. İşte sorun burada başlıyor. İnsanlar doğru parça yerine yanlış parçayı kuleden çıkarıyor ve denge bozulmaya başlıyor.
Söylediğim sırayla temeldeki 3 parçayı gözünün önüne getirmeni rica ediyorum şimdi senden.

Saygı, sevgi ve sadakat. Şimdi ortadaki sevgi parçasını çıkar. Kule ayakta evet ama bence bu, tatsız, tuzsuz sadece yeşilliklerin olduğu bir salatayı yemek kadar tuhaf bir durum ve sen sevgiyi çıkardığın için göreceksin ki karşındaki kişi herhangi bir hamlesinde ya saygıyı ya da sadakati çıkaracak ve kule çökecek. Çünkü bu sadece çıkar ilişkisi olmuş olacak. Sevgi yerinde olsun bu defa. Saygının çıkarıldığını düşün veya sadakatin. Bir ihtimal ayakta kalacaktır ama ne zamana kadar?

Günümüz ilişkilerinde insanlar bu üç parçadan birini kuleden çıkarmak konusunda çok ısrarcılar.
Bu oyunda yenilgi iki taraflıdır yalnız.

Yani demek istediğim ne saygını ne sevgini ne de sadakatini eksiltme. İşte o zaman ikinizde kazanırsınız.

Kal sağlıcakla…

Etiketler

Yorum Bırak

Bayan Geveze
Dünya

Yazmaktan ve konuşmaktan usanmayan. Henüz yolun çok başında bir radyo ,televizyon,sinema bölümü öğrencisi.

Yazarlarım
Bay Suskun on EmailBay Suskun on FacebookBay Suskun on InstagramBay Suskun on Youtube
Bay Suskun
Bayan Geveze’nin aksine konuşmayı pek sevmeyen, yolun neresinde olduğunu bilmeyen, ikizler burcu bir grafik tasarımcı, bilgisayar programcısı, fotoğrafçı…

Zevk aldığım uğraşlarım: Manzara fotoğrafçılığı, Bilgisayar Grafikleri(CG) , Animeler , Oyunlar , Karting , E-Spor
Ara ve Bul