Genel Hayatın İçinden

Otobüs Yolculuklarını Sevmek İçin 3 Neden Ve Küçük Tavsiyeler

Yazan : - 14 Nisan 2017

1.Yol boyunca camdan dışarı bakıp,normalde fırsat bulamadığınız tüm konularda düşünebilirsiniz.

Sanırım şimdiye kadar yaptığım en uzun yolculuk Sungurlu-Çanakkale arasındaydı. Ama lise zamanlarımda şehir dışında okurken evim ve İzmir arasında mekik dokuduğum da söylenebilir.12 Saat boyunca hayatımla ilgili ne var ne yok birçok şeyi düşünme fırsatım olurdu haliyle. Ama tabi genelde eve gidiyorsam neşeli,İzmir’e dönüyorsam o ruh haliyle (yani %90 ağlak ve mutsuz) daha negatif düşünceler dolaşırdı kafamda.Velhasıl diyeceğim o ki,bazen insanın o otobüs sessizliğinde derin düşüncelere dalması iyidir.

2.Kulaklıklarınızı takıp kendinizi müzik listenizin görünmez kollarına bırakabilirsiniz.

Benim yapmayı en sevdiğim şeylerden biri de bu aslında. İkram yapılmıştır,önümde içeceğim kulağımda kulaklıklarım,ruh halime göre açmışım müziğimi,adeta gözlerimle klip çekiyorum.İnsanlar,evler,dağlar,yollar hepsi akıp geçiyorken notalar dolar kulağıma. E daha ne olsun. Evde yapamazsınız sonuçta bunu,işte bu yüzden otobüse özgü bir nitelik bence.

3.İkram sırasında tatlı bir heyecan yaşamak.

Hadi itiraf edin bunu tek yaşayan ben olamam. O servis sehpası ne zaman ki açılır,bir tatlı heyecan basıyor içimi. Bende diyalog şöyle “Kek mi yesem yoksa kraker mi? Yoksa bir şey almasam mı ki ya… Ay en iyisi kahve içeyim. Ya ama kahve de uykumu açar,uyuyamazsam da yol boyu sıkılırım. Allaaahh! Muavin de giderek yaklaşıyor. En iyisi ben bir su alayım. Evet evet su iyidir.” Ve sonuçta tahmin edersiniz ki gidip o an ağzımdan ne çıkarsa onu alıyorum.
Ya tamam kabul ediyorum hayatımın her anında paranoyak bi insanım ama bu tatlı heyecanı yaşamak hoşuma gidiyor. Ordan yediğim,tabiri caizse”beleş kek” bende mutluluk hormonu salgılanmasına neden oluyor. Hani “Evrenin alın size küçük şeylerle mutlu olma bahanesi” deme şekli sanki.

 

Gelelim tavsiyeler kısmına.
Tavsiyelerimin başında tabiiki sizi rahat hissettirebilecek bir yastık var. Bu bir boyun yastığı da olabilir normal yastıkta.Ancak benim tercihim genellikle normal yani boyuna geçirilmeyen yastıklardan yana oluyor.Çünkü eğer uzun süreli yolculuk yapacaksanız kalça kemikleriniz bir süre sonra etinize batıyormuşçasına acımaya başlıyor.İşte tam bu noktada yastığınız imdadınıza koşuyor. Yastığınızın üstüne oturuyorsunuz veee Bingo! Sorun çözüldü 
İkinci tavsiyemse ayakkabılar konusunda. Olabildiğince esnek ve rahat ayakkabılar tercih etmeye çalışın.Çünkü birkaç saat içinde ayaklarınız şişmeye başlayacak ve eğer sert yapılı esnemesi zor ayakkabılar giydiyseniz ayaklarınız ayakkabınıza sığmayabilir.

Diğer bir tavsiyemse eğer araç tutması gibi bir problem yaşıyorsanız kapılara yakın koltuklar tercih etmenizde fayda var. Kapılar molalar dışında,uğradığınız şehirlerden yolcu almak için de açılacağı için içeri giren hava ilk sizle buluşacaktır.
Ve yine olabildiğince bir noktaya sabit bakmamaya çalışın. Bu midenizin alt üst olmasını engelleyecektir. Ama tabi yinede her şeye hazırlıklı olmak açısından yanınızdan bir poşet ve kolonya almanızda yarar var.

Otobüse binmeden önce çok fazla sıvı tüketmekten kaçının. Aksi takdirde sıkışabilir ve şoförün bir an önce molaya durması için hatim indirebilirsiniz. Zira bu sahneyi birebir yaşadım oradan tecrübeliyim,hiç hoş bir duygu değil. 

Ve son bir tavsiye,özellikle öğrenciyseniz ve 4 saatten fazla süre yolculuk edecekseniz, önceden hazırlanmış sandviç benzeri kuru gıdalar sizi acıktığınızda o pahalı ve nası yapıldığı belli olmayan otogar besinlerini tüketmekten kurtaracaktır.

Artık yolculuk için hazırız.
İyi yolculuklar! 

Etiketler

Yorum Bırak

Bayan Geveze
Dünya

Yazmaktan ve konuşmaktan usanmayan. Henüz yolun çok başında bir radyo ,televizyon,sinema bölümü öğrencisi.

Yazarlarım
Bayan Geveze
Ara ve Bul