Genel Sevdiklerim/Sevmediklerim

Sevdiklerim: “13 Reason Why”

Yazan : - 24 Nisan 2017

Evet sevgili dostlarım,bu yazı da size yeni keşfettiğim ve izlerken büyük keyif duyduğum bir yabancı diziden bahsedeceğim.

Dizi hakkında kısaca bir ön bilgi vereyim öncelikle.

Bu dizi bir netflix yapımı. Şimdi bilmeyen dostlarımın “o ne be” dediğini duyar gibiyim. Şöyle ki netflix önceleri dvd kiralama şirketiyken şimdilerde gelişen teknoloji çağına da ayak uydurarak çevrimiçi video içerikleri yayınlamaya başladı. Yani siz bir netflix üyeliği aldığınız da sisteminin arşivdeki çeşitli dizi ve videolara ulaşabiliyorsunuz. İşte bu dizide bu sistemin bir ürünü.

1 Sezon ve 13 bölümden oluşan bu dizi İmdb’de 9.1 ortalamaya ulaşarak dillerden dillere dolaşmayı başardı.Genel olarak liseli gençlerin arasında geçmesine rağmen sizi yanıltmasın,high school musical tarzı asla değil. Aslında bu dizi de beni en çok çeken şey vermek istediği anafikir oldu,ya da benim anlamak istediğim de diyebiliriz tabii…

Biraz konusundan bahsetmek gerekirse olay şu şekilde: Hannah Baker isimli liseli bir genç arkadaşımız nedeni anlaşılmayacak şekilde intihar ediyor. Arkasında ne bir not, ne de neden intihar ettiğini anlatacak bir iz bırakmadan göçüp gidiyor. Ya da en azından ilk başta herkes tarafından öyle düşünülürken bir anda Hannah’nın arkadaşlarına,Hannah tarafından kaydedilmiş,ölüm nedenlerini anlattığı 13 kaset bulunan bir kutu gidiyor. Her kasette kızın ölümüne neden olan bir kişiden ve onun yaptıklarından bahsediliyor.Ancak kasetteki sıra Clay Jensen’a yani Hannah’nın sinemada birlikte çalıştığı iş arkadaşına geldiğinde işler biraz değişiyor.Fakat hassas bir karakter olan Clay kasetleri çok etkilendiği için yavaş dinliyor ve bu nedenle her bölüm bir kaseti yani ölüme neden olan bir kişiyi konu alıyor. Neyse daha fazla anlatırsam sanırım bir miktar spoiler vereceğim en iyisi burada kesmek.

Şimdi benim bu diziden çıkarımlarıma geri dönelim. Aslında ilk izlediğimde lisede ne yaşamış olabilir ki bir kız intihar etmek isteyecek kadar demiştim. Fakat zamanla sona yaklaştıkça anladığım şu oldu: bizim için dışarıdan ağır gözükmeyen olaylar,yaşanan kişi için gitgide ağır bir hal alıyor ve onu intihara sürükleyebiliyor. Ve bunu anladığımda şunu sordum kendime: “yaşananlar karşısında susup unutmak mı doğru olan, yoksa ses çıkarıp insanların gerçekleri geç olmadan anlamasını sağlamak mı?”Benim cevabım şimdilik bende kalsın. Ama siz görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın dostlarım.

Görüşmek üzere.

 

Etiketler
2 Yorum
 1. Cevapla

  micahelMa

  26 Nisan 2017

  Richtig! Einverstanden!
  [url=http://vestapugh.blogspot.com/]micahelMa[/url]

  • Cevapla

   Bayan Geveze

   27 Nisan 2017

   Danke! 🙂

Yorum Bırak

Bayan Geveze
Dünya

Yazmaktan ve konuşmaktan usanmayan. Henüz yolun çok başında bir radyo ,televizyon,sinema bölümü öğrencisi.

Yazarlarım
Bayan Geveze
Ara ve Bul